Jak poznat potkana a pochopit jeho chování? Vše, co potřebujete vědět
Potkana není třeba dlouze představovat. Jedná se o myšovitého hlodavce, který bývá často zaměňován s krysou. Potkan patří mezi nejinteligentnější hlodavce. Rod hlodavců, ze kterého pocházejí krysy a potkani, se vědeckou terminologií označuje Rattus a zahrnuje přibližně 60 druhů.
Způsob života a vzhled potkana
V dnešní době patří potkani k jednomu z nejrozšířenějších druhů živočichů na světě. Narazíte na ně všude, kde jsou lidé a rychle se rozmnožují. Žijí ve velkých skupinách (v přírodě jejich kolonie dosahují až 150 jedinců), která mají přísně daná pravidla. Skupině vládne jeden dominantní samec, který vyhledává místa k usídlení a zastává postavení alfa samce, tedy může se pářit s více samicemi. Mladší potkani jsou vysláni pro shánění potravy. Aktivní jsou hlavně v noci, kdy jim nehrozí bezprostřední nebezpečí.
Potkani jsou rovněž velmi teritoriální a svá území si značkují pomocí moči. Když se v jejich oblasti objeví potkan, který do jejich skupiny nepatří, neváhají se uchýlit k útoku.

Jak vypadá potkan?
Potkan dorůstá velikosti 16 - 27 centimetrů a jejich ocas je kratší než tělo (13 - 20 centimetrů). Jejich hmotnost dosahuje 140–500 g.
Samci jsou robustnější, samice bývají až o třetinu menší. Vyznačují se černou nebo nahnědlou srstí. Potkani mají omezený zrak, ale naopak vynikající sluch. Pro orientaci v prostoru využívají své vousy.
Čím se potkani živí
I když je potkan hlodavec, jedná se o všežravce. A v jídle není vskutku vybíravý - sežere všechno od brambor, zbytků od oběda až po pečivo. Pochutná si ale i na hadovi nebo žábě. Jejich játra dokážou zpracovat i věci, které mohou být pro jiné tvory jedovaté. Často přenášejí potravu do svých hnízd a projevují odpor k experimentování s novými zdroji stravy.
Na potkany nevyzrajete ani tím, že před nimi potravu uskladníte v těžko dostupupných oblastech. Jsou skvělými plavci, lezci, dokážou vysoko skákat a mají i zajímavou stavbu těla, jež jim dovolí protáhnout se i hodně úzkým otvorem - stačí, že jím projde hlava, zbytek těla se dokáže zploštit do požadované velikosti.
Jak se potkani rozmnožují
Potkani dosahují pohlavní dospělosti ve věku 2–3 měsíců od narození. Březost u samiček potkana trvá přibližně tři týdny, po kterých se rodí vrh o 8–10 mláďatech. Během jednoho roku mohou potkani mít 4–6 vrhů mláďat. V přírodě žijí potkani v průměru 1-3 roky, v zajetí se mohou dožít až 4 let.
Jak se potkani dorozumívají?
Potkani mezi sebou komunikují pomocí ultrazvukových signálů, v závislosti na jejich frekvenci dávají ostatním členům smečky najevo své emoce - například, že mají strach. Ostatní potkani na tento zvuk reagují ztuhnutím.
Kde potkani žijí?
Potkani nejsou vybíraví nejen co se týče stravy, ale ani jejich usídlení. Migrace potkanů se stala společně s jejich přizpůsobivostí obrovským problémem na mnoha místech, na která se dostali. Kromě materiálních škod, které působí divocí potkani na majetcích lidí a populacích menších zvířat, se jim připisují i nepřímé škody způsobené nemocemi, které přenáší.
V přírodě jde o zvířata, který žijí v systému nor, které mají jeden až dva východy, místnosti určené k hnízdění a spižírny (potkani se chovají jako křečci a část potravy se nechávají na “horší časy”). Umí také velmi dobře šplhat a plavat, což jim umožňuje využívat i různá lidmi obývaná prostředí, jako jsou například břehy městských řek nebo systém kanalizace.
- Hnízda si tvoří i ve skladech s potravinami, v kurnících nebo jiných obytných prostorách, kde mají snadný přístup k potravě.
Změna chování související s teplotou
Jako u každého jiného zvířata, i chování potkanů se liší podle ročního období. Maximálně se změnám ale přizpůsobují. Jsou schopni přežít v různých prostředích a podmínkách. Tato přizpůsobivost jim umožňuje přežít jak v extrémním horku, tak v zimních mrazech.
Potkani v České republice
V České republice můžete nejčastěji narazit na potkana obecného (Rattus norvegicus norvegicus). Často se vyskytuje v blízkosti lidských sídel, na skladištích, v kanalizacích nebo v domácnostech. Jeho zbarvení je černé nebo hnědé. Je proslulý svou přizpůsobivostí na každé prostředí, ve kterém se nachází.

Setkat se můžete i s potkanem laboratorním (Rattus norvergicus var. alba). Jedná se o šlechtěnou bílou variantu, která byla původně určená pro pokusy. Od toho se pomalu, ale jistě upouští a tyto potkani jsou chováni zejména jako domácí mazlíčci. Mají různou barvu a liší se i kvalitou srsti, některé jsou dokonce zcela holé. V tomto případě se potkan naprosto přizpůsobí životu, ve kterém žije a stává se závislým na potravě, kterou získá od člověka, nikoli lovem.
Rozdíl mezi potkanem a krysou
Zvířátko, které vidíte ve městech mezi popelnicemi nebo vylézat z kanálu, to je potkan. Libuje si totiž ve špinavém, vlhkém prostředí. Naopak krysa je velmi čistotné zvíře, které žije na suchých místech. Kromě toho je od sebe rozeznáte celkem snadno. Hlavními ukazateli jsou:
- Vzhled: potkan má kožich zbarvený do šedé a hnědé barvy, tupou hlavu a poměrně malé oči a krátký ocas. Krysa je většinou tmavší, má hlavu víc do špičky, delší ocas než tělo a výrazné oči a uši.
- Velikost: Potkani jsou obvykle větší než krysy, dosahují délky až 30 cm, zatímco krysy bývají menší.
- Chování: Krysy jsou velmi zdatné ve šplhu. Oproti tomu potkan sice v této disciplíně tolik nevyniká, ale zato skvěle skáče. Dokáže vyskočit až do výšky obličeje dospělého muže. Oproti krysám jsou i velmi zdatnými plavci. I proto je vídáme u řek a vodních toků.
Co dělat když máte doma potkany
Máte-li podezření, že ve vašem okolí hnízdí potkani, zavolejte okamžitě na pomoc profesionály. Jejich přítomnost totiž může představovat značná zdravotní rizika.
Potkani jsou sice přitahováni k novým chutím a vůním, ale pokud si mají vybrat, preferují potravu, se kterou už mají zkušenosti. Ke všemu novému je nedůvěřivý, i proto je jejich likvidace tak náročná - časově i finančně. A bez zásahu deratizační firmy navíc bezúspěšná.
Co vám napoví, že máte doma nezvané hosty:
- Pokud vidíte potkana během dne, je to jasný signál, že se jich ve vaší domácnosti nachází více. Jsou to noční zvířata a své chování mění až v případě, že si jsou na daném místě jistí.
- Potkani zanechávají malé černé bobky, které jsou podobné kuličkám, a najdete je především v místech, kde se často pohybují – například v kuchyni, ve spíži, nebo kolem odpadků. Exkrementy potkanů bývají o něco větší než exkrementy myší, takže je snadno rozlišíte.
- Pokud objevíte potrhané sáčky, krabice nebo potraviny, které byly okusovány, může to být známka jejich přítomnosti. Nejčastěji poškodí balení suchých potravin, ale mohou se dostat i do lednice.
- Potkani mají tendenci žvýkat věci, aby si brousili zuby. Můžete slyšet škrábání nebo žvýkání - zejména v noci. Nejčastěji okusují dřevo, plast, elektrické kabely a izolace.
- Potkani mají olejnaté a špinavé tělo, které zanechává na površích stopy. Můžete vidět černé nebo šedé stopy na zdech, podlahách nebo podlahových lištách.
- Jak už bylo zmíněno, potkani své území značkují, proto není výjimkou, že začnete cítit zápach moči.
Věděli jste, že…
… jsou výborní plavci. Jejich tělo funguje jako loď řízená kormidelníkem. Vodu dokážou šlapat až tři dny v kuse a zadržet dech až na tři minuty.
… se chovají autisticky. Nejen, že si k vyhledávání potravy volí vždy stejnou cestu a
neradi ochutnávají něco nového, ale mají i přesně danou dobu na shánění potravy a žraní.
… jsou kanibalové. Hlad se neptá a v případě, že nemají dostatečný přísun potravy, požírají mladé a slabší jedince.
… jsou to
fajnšmejkři. Potkani rozeznávají stejně jako lidé pět chutí: sladkou, slanou, hořkou, kyselou a umami.
… mají pátou nohu. Je jí ocas, který je pro mnoho lidí tak odpudivý. Slouží k udržení balancu a stability.