Vše, co potřebujete vědět o myších: kde žijí, jak se rozmnožují a podle čeho poznáte, že je máte doma
Myši jsou malí a obratní hlodavci z čeledi myšovitých. Nejznámějším zástupcem rodu myší je myš domácí. Ano, to je ten škůdce, kterého tak neradi vidíme v našich domácnostech i hospodářstvích. A že se v blízkosti člověka vyskytují už nějaký ten čas…
Historie myší a lidí
Poslední studie vědců z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR a Ústavu biologie obratlovců AV ČR, uveřejněná v časopise Zoological Journal of the Linnean Society, odhalila, že prapředek myši domácí žil asi před půl milionem let na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině. Přibližně před 12 tisíci lety se myš připojila k lidským společenstvím a spolu s nimi se postupně rozšířila do celého světa. Od té doby se myším daří opravdu skvěle – jejich úspěch je dán rychlým rozmnožováním a schopností přežít v různorodých podmínkách.
Myši versus další hlodavci
Mezi myši lidé často mylně zařazují další druhy hlodavců, které jsou s nimi příbuzné. Jsou to například potkani, hraboši, rejsci nebo křečci. Všichni tito živočichové patří do stejného řádu, ale do různých rodů a někdy i čeledí. Sdílejí společné znaky včetně toho, že jim zuby rostou po celý život a musí si je obrušovat.
Na jaké druhy myší narazíte v ČR a jak je rozeznat
Ačkoli na světě existuje téměř 40 druhů myší, u nás se vyskytují tyto čtyři:

Myš domácí
Tělo měří maximálně 100 mm a ocas 50 až 75 mm. Převažující barvou je šedá, břicho má světlejší. Výrazně páchne myšinou.

Myšice lesní
Tělo má dlouhé 95 až 125 mm a ocas delší než tělo. Je rezavě hnědá, břicho je bílé se žlutou hrdelní skvrnou.

Myšice křovinná
Tělíčko má dlouhé 85 až 110 mm, ocas 70 až 105 mm. Srst je na hřbetě hnědá až rezavá a břicho světlejší. Jde o nejčastější druh myší na našich zahradách.

Myšice malooká
Její drobné tělo měří maximálně 90 mm a ocas 60 až 90 mm. Barvu těla má šedě hnědou, břicho světlejší a bez hrdelní skvrny.
Životní cyklus myší a rozmnožování
Myši dospívají velmi rychle – pohlavně zralé jsou už kolem 4. až 6. týdne věku. Díky tomu se mohou začít brzy rozmnožovat. Což také dělají. Samice bývají plodné několikrát do měsíce, a pokud dojde k oplodnění, rychle následuje březost. Ta u myší trvá přibližně 19 až 21 dní. V jednom vrhu může být 5 až 12 mláďat. Samice může mít několik vrhů ročně, což speciálně z myši domácí činí opravdu intenzivního škůdce, kterého je třeba se co nejdříve zbavit.
Jak dlouho žije myš?
V přírodě se myši dožívají většinou jen několika měsíců kvůli predátorům a náročným podmínkám. V zajetí, kde mají klid a dostatek potravy (především pokud je myš chovaná jako domácí mazlíček), se mohou dožít až 2–3 let.
Způsob života myší a čím se živí
Myši jsou všežravci. V přírodě se živí semeny, plody, hmyzem i drobnými bezobratlými živočichy. Myš domácí často konzumuje potravu člověka – obilí, pečivo nebo zbytky jídla.
Myši jsou hlavně noční živočichové. Nejaktivnější bývají po setmění a v noci, kdy vyhledávají potravu a prozkoumávají okolí. Přes den se ukrývají ve svých skrýších. Úzkostlivě si chrání své teritorium, zvláště samci. Své území si vymezují pachovými značkami a vůči vetřelcům mohou být agresivní.
Kde žijí myši?
Myši obývají různorodá prostředí – od lesů a luk po pole a stepi. Vyhledávají místa s dostatkem potravy, úkrytů a materiálu pro stavbu hnízd. Mnohé druhy myší, zejména myš domácí, se přizpůsobily životu ve městech a lidských obydlích. Na nevítané návštěvníky tak můžete narazit ve sklepích, skladech, domech i kanalizaci. Díky tomu přežívají i v zimě, která jim jinak život významně komplikuje.
V chladnějších měsících myši omezují pohyb, vyhledávají teplejší úkryty a zvyšují příjem potravy. V zimě také často omezují rozmnožování, které se obnovuje opět až s příchodem jara.
Jaké úkryty myši vyhledávají?
Tito drobní hlodavci mají sklon se skrývat v úkrytech, což může zahrnovat škvíry, dutiny ve zdech nebo podlahách a dokonce i v odpadcích. Myši vyhledávají teplo a klidné prostředí, aby mohly nerušeně hledat potravu a množit se. Žijí buď samotářsky, nebo v menších skupinách. V rámci skupin existuje hierarchie – dominantní jedinci mají přístup k lepšímu úkrytu a potravě. Myši spolu komunikují pomocí zvuků, pachů a dotyků.
Jak poznáte, že máte doma myš?
Máte podezření, že se u vás doma zabydlely myši? Jejich přítomnost signalizuje hned několik známek, které vám potvrdí, že je situaci třeba řešit:
- Myší trus – je drobný, tmavý, ve tvaru malých válečků, dlouhých asi 3–7 mm. Bývá nejčastější známkou přítomnosti myší a často se objevuje poblíž zdrojů potravy.

- Otisky a stopy - v prašném nebo blátivém prostředí můžete najít malé otisky tlapek a ocásků. V místech častého pohybu myší bývá patrná i vyšlapaná stezka.

- Zvukové projevy - myši vydávají pískání, škrábání a šustění, hlavně v noci. Tyto zvuky můžete zaslechnout ze stěn, stropů, podlah nebo jiných dutin, kde se zabydlely a budují hnízda.
- Poškozené věci - myši rády hryžou (v podstatě cokoli). Můžete tedy narazit na okousané potraviny, kabely, obaly nebo nábytek.

- Hnízda a zásobárny - hnízda bývají ze zbytků papíru, látky, trávy nebo jiných měkkých materiálů. Najít je lze ve skrytých místech – pod podlahou, za nábytkem nebo ve zdech. Některé myši si tvoří i zásobárny potravy, kde si schovávají semínka nebo kousky jídla.
Věděli jste, že…
… myši jsou velmi chytré? Umí se naučit řešit jednoduché úkoly, najít cestu z bludiště nebo si zapamatovat, kde se nachází potrava. Mají dobrou paměť a rychle se učí pomocí odměn a opakování.
… myši patří k nejčastěji používaným zvířatům ve vědeckém výzkumu? Díky své podobnosti s člověkem (na genetické úrovni) se využívají při studiu nemocí, genetiky i k vývoji nových léků a kosmetiky.
…myši jsou oblíbené postavy z filmů, pohádek a knih? Určitě znáte myšáka Mickeyho Mouse nebo Stuarta Littlea. A pamatujete si na chytrou myšku z filmu Zelená míle, která byla věrnou (a dlouholetou) přítelkyní jednoho z vězňů? Novelu Johna Steinbecka O myších a lidech nejspíš také znáte.
… myši jsou ohromující rekordmanky? Myš domácí dokáže vyskočit až půl metru vysoko, slyší i ultrazvuky, které lidé nezachytí, umí plavat a dobře šplhá.
Profesionální deratizace myší
Pro efektivní odbornou deratizaci myší kontaktujte naši společnost Deratizace Praha s.r.o. na telefonním čísle +420 734 254 965 nebo nám napište na info@deratizacepraha.com.
Nabízíme širokou škálu služeb pro boj s hlodavci a postaráme se o to, aby vaše domácnost byla opět bez nezvaných hostů.